هم برادران افغان را تحقیر کرد، هم توان داخلی ما را

عباس عراقچی که در رسانه ملی حاضر شده بود تا در خصوص تعدیل تعهدات ایران به برجام بعد از خروج آمریکا، توضیحاتی ارائه دهد...

گروه سیاسی: عباس عراقچی که در رسانه ملی حاضر شده بود تا در خصوص تعدیل تعهدات ایران به برجام بعد از خروج آمریکا، توضیحاتی ارائه دهد، لابه‌لای حرفهایش نکته‌ای گفت که صدای خیلی‌ها را در آورد. نکته‌ای که به ایرانی جماعت نمی‌آید. از مسلمان جماعت دور است چنین منشی.

به گزارش بولتن نیوز، حسن عراقچی گفت: در صورت افزايش تحريم‌های آمريکا و تأثير آن در کاهش درآمدهای نفتی مجبور به اخراج اتباع افغانی از کشور خواهيم شد. و این در حالیست که آمار دقیقی از افغانی‌های مستقر در ایران نداریم و جمعیت آنها بین سه تا شش میلیون ارزیابی شده است.

هر چند از دی ماه سال ۹۶ که ارزش پول ملی ما روبه کاهش گذاشت، شاهد خروج بسیاری از افغانها بودیم اما با این حال، همچنان تعداد قابل توجهی از ایشان در کشور ما حضور دارند. حضوری که همواره توأم با خدمت به جامعه‌ ایرانی بوده و از شهدای مدافع حرم و سربازان دفاع از ولایت اهل بیت گرفته تا استاد دانشگاه و رئیس بیمارستان را شامل می‌شود. و اینها در کنار حضور هزاران کارگر افغانی است که خدمات ایشان به ایرانیان غیرقابل انکار است.

در این شرایط و با آن سابقه، حالا که صحبت از رسیدن روزهای سخت است، این کمال نامهربانی و بی‌انصافی است که به بهانه کمبود منابع در ایران، حرف از خروج برادران افغان بزنیم. و این کدامین تدبیر است که بجای استفاده از این ظرفیت، به آن به دیده یک تهدید می‌نگرد و قصد امحایش را دارد؟ و نکته‌ای مهمتر؛

مگر ایران اسلامی این همه فقیر است که حتی در شرایط تحریم، با کمبود منابع مواجه شود؟ بله، اگر مدیریت کشور آنی باشد که بجای بها دادن به توان داخلی، مدام چشم امید به آن طرف مرزهای غربی داشته باشد و دستی هم در فساد، حتی در شرایط غیر تحریمی نیز ما با رکود مواجه خواهیم شد.

لذا به نظر می‌رسد این صحبت‌ها، علاوه بر اینکه نامهربانی با برداران افغان بود، تضعیف توان داخلی ما هم بود. در حالیکه اگر قرار بر اخراج باشد، کافیست نگاهی به آنهایی بیاندازیم که با سو رفتار و سو مدیریت شان در این دو سال، زندگی را به کام مردم ایران سخت کردند. ای‌کاش دیپلمات ارشد ما، برای آنها یک تهدید فراهم می‌کرد.

انتهای پیام/#


چاپ   ایمیل