درمان نابینایی ناشی از سرطان

محققان دانشگاه ساری در انگلیس، به روشی دست یافتند که قادر به بهبود بینایی در نوعی اختلال دید به نام رتینوپاتی ناشی از سرطان است. - به گزارش روز چهارشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری مدیکال ساینس، نوعی اختلال بینایی ناشی از سرطان به نام رتینوپاتی خودایمنی وجود دارد. در این عارضه سیستم ایمنی بیمار به پروتیین های شبکیه چشم حمله می کند و دید بیمار به مرور مختل می شود. این حالت معمولا با شب کوری آغاز می شود.
منبع خبر: ایرنا
دسته بندی خبر: پزشکی

ایرنا- محققان دانشگاه ساری در انگلیس، به روشی دست یافتند که قادر به بهبود بینایی در نوعی اختلال دید به نام رتینوپاتی ناشی از سرطان است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازروز چهارشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری مدیکال ساینس، نوعی اختلال بینایی ناشی از سرطان به نام رتینوپاتی خودایمنی وجود دارد.

در این عارضه سیستم ایمنی بیمار به پروتیین های شبکیه چشم حمله می کند و دید بیمار به مرور مختل می شود.

این حالت معمولا با شب کوری آغاز می شود.

برخی از پزشکان این عارضه را بر اثر سرطان و روش های درمانی آن مانند شیمی درمانی، می دانند.

محققان به منظور مطالعه روش های درمانی این عارضه، ایمپلنت های استروییدی را به چشم یک بیمار 73 ساله تزریق کردند.

این ایمپلنت ها به آرامی استروییدهایی به نام کورتیکواسترویید (کورتون) را وارد چشم کردند.

این دارو از حمله آنتی بادی های سیستم ایمنی به پروتیین جلوگیری می کند.

نتایج نشان داد برخی اختلالات ناشی از بیماری و بینایی بیمار تا حد زیادی با استفاده از این روش بهبود یافته است.

این اولین بار است که با استفاده از یک روش درمانی، بینایی بیمار بر اثر عارضه رتینوپاتی ناشی از سرطان بهبود یافته است؛ گرچه این روش نیازمند بررسی و مطالعات بیشتر است و ممکن است با عوارض جانبی همراه باشد.


کلید واژه ها: بیمار - بینایی - سرطان - سیستم ایمنی - اختلال - ایمنی - محققان - عوارض جانبی - ایرنا - اختلالات - حمله - چهارشنبه - نابینایی - دانشگاه - مطالعه - پزشکان - بیماری - اخبار - همراه - عوارض - تزریق - گزارش - اولین - ساری - دارو - شیمی - علمی - کوری - نشان


چاپ   ایمیل