مشخصات افرادی که به سرطان روده بزرگ مبتلا می شوند

مثل هر عضو دیگری در بدن که ممکن است شکار سرطان شود، امکان دارد روده بزرگ هم قربانی سرطان شود و کار دست تان بدهد - مثل هر عضو دیگری در بدن که ممکن است شکار سرطان شود، امکان دارد روده بزرگ هم قربانی سرطان شود و کار دست تان بدهد سرطان روده بزرگ چه کسانی را هدف می گیرد؟ سرطان این عضو، دومین علت شایع مرگ بر اثر سرطان در دنیاست، اما راه های کاهش خطر ابتلا به آن، چنان آسان هستند که پس از مطالعه شان احتمالا متعجب می ...
منبع خبر: تجارت آنلاین
دسته بندی خبر: پزشکی

مثل هر عضو دیگری در بدن که ممکن است شکار سرطان شود، امکان دارد روده بزرگ هم قربانی سرطان شود و کار دست تان بدهد - مثل هر عضو دیگری در بدن که ممکن است شکار سرطان شود، امکان دارد روده بزرگ هم قربانی سرطان شود و کار دست تان بدهد سرطان روده بزرگ چه کسانی را هدف می گیرد؟ سرطان این عضو، دومین علت شایع مرگ بر اثر سرطان در دنیاست، اما راه های کاهش خطر ابتلا به آن، چنان آسان هستند که پس از مطالعه شان احتمالا متعجب می شوید که چه آسان می توانید از خودتان در برابر سرطان محافظت کنید.

روده بزرگ به زبان ساده یک لوله تقریبا 1.

5 متری در حفره شکمی شماست که از یک طرف به روده کوچک پیوندخورده است و از طرف دیگر به مقعد می رسد و قسمت های غیر لازم غذا را به بیرون از بدن می راند.

خطر ابتلا به سرطان این عضو، با افزایش سن بخصوص پس از 50 سالگی بیشتر می شود و آمارها نشان می دهند در کشورهای توسعه یافته مثل کانادا، آمریکا، اروپای غربی و استرالیا شایع تر است.

روده بزرگ از 2 بخش عمده کولون و راست روده تشکیل شده است و وقتی حرف از سرطان آن می زنیم منظورمان سرطانی شدن یکی از این بخش هاست.

کولون همان لوله قرمز رنگ در حفره شکمی است که شکل مربعی نیمه کاره را در این ناحیه ساخته است و راست روده، لوله ای 15 ـ 12 سانتی متری و متصل به کولون است و به مقعد می رسد و آخرین بخشی محسوب می شود که پس مانده های غیر لازم غذا از آن می گذرند تا از بدن دفع شوند.

بیشتر بدانید :  عوامل زمینه ساز سرطان روده بزرگ دکتر پدرام فدوی، سرطان شناس در گفت وگو با جام جم با اشاره به این که شیوع سرطان روده بزرگ در کشور ما نسبتا بالاست، می گوید: فراوانی موارد ابتلا به این نوع سرطان شبیه به فراوانی آن در آمریکا و اروپاست.

با توجه به گفته این متخصص، هر کدام از ما ممکن است روزی قربانی سرطان روده بزرگ شویم.

با این حال عوامل زمینه سازی برای سرطان روده بزرگ وجود دارند که اگر عوامل را بشناسیم و از آنها پرهیز کنیم تا حد زیادی از ابتلا به این نوع سرطان در امان خواهیم بود.

مهم ترین عامل تاثیرگذار در ابتلا به سرطان روده بزرگ که دکتر فدوی به آن اشاره می کند، رژیم غذایی است.

خودتان فکر می کنید سرطان بیشتر گوشتخوارها را می پسندد یا آنها که اهل خوردن فیبر، میوه ها و سبزیجات هستند؟دکتر فدوی پاسخ می دهد: در رژیم های غذایی که حاوی میوه ها و سبزیجات و مواد غذایی فیبردار هستند، این نوع سرطان کمتر دیده می شود اما کسانی که در رژیم غذایی شان گوشت قرمز و چربی به مقدار فراوان می گنجانند، بیشتر از دیگران در معرض خطر این بیماری هستند.

پولیپ ها (توده های خوش خیم) روده هم همیشه عوامل خطرساز بالقوه محسوب می شوند.

به گفته دکتر فدوی این پولیپ ها می توانند در آینده بدخیم و سرطانی شوند و بهتر است براساس صلاحدید پزشک از بدن خارج شوند و از نظر سرطانی بودن مورد آزمایش قرار بگیرند.

او در این باره آمار جهانی قابل توجهی را ارائه می کند: از هر 100 بیمار مبتلا به سرطان روده بزرگ یک نفر از پولیپ روده رنج می برد.

از سوی دیگر، این پولیپ ها در کسانی که خانواده شان به آنها مبتلا بوده اند بیشتر دیده شده است؛ به این معنا که شیوع پولیپ های روده ای در کودکانی که والدین مبتلا به این عارضه را داشته اند، 50 درصد بیشتر از کودکان دیگر است.

این سرطان شناس اظهار می کند: سابقه ابتلا به سرطان روده بزرگ در خانواده، بیماری های التهابی روده، چاقی زیاد بخصوص چاقی شکمی و استفاده از الکل، خطر ابتلا به این نوع سرطان را افزایش می دهد.


کلید واژه ها: سرطان - سرطان روده بزرگ - بزرگ - رژیم غذایی - قربانی - سبزیجات - آمریکا - رژیم - دکتر - مواد غذایی - میوه - شکار - استرالیا - حفره - گوشت - کشور - افزایش - مطالعه - بیماری - جام جم - خوردن - توسعه - سالگی - کوچک - چربی - زبان - کاهش - امان - نشان


چاپ   ایمیل